Archiwum Rodziny Hassa

autorzy/autorki Zbigniew Hassa
występują Irena Hassa; Joanna Hassa; Katarzyna Hassa; Zenona Pruszkowska
rok 1990

Autorem filmów jest Zbigniew Hassa, od 14. roku życia pracował jako elektromonter w Tramwajach Warszawskich (wtedy MZK). Gdy urodziły się jego córki Joanna i Katarzyna, postanowił zacząć filmować wydarzenia z życia rodziny.

Film zrealizowany podczas wyjazdu kolonijnego do Babic, Joasia i Kasia były uczestnikami kolonii, a ich mama Irena Hassa jedną z wychowawczyń. Na murku siedzi grupa kolonijna, widać Irenę, która wyjmuje z torebki portfel, żeby dać jednemu z wychowanków pieniądze. Obok Ireny widać pieska Funię. Ciemne ujęcie, na którym grupa dziewczyn idzie w stronę kamery. Ośrodek z domkami campingowymi. Różne ujęcia uczestników kolonii: Joasia z koleżanką, Kasia w różowej koszulce, uczesana w dwa kucyki, obok niej podskakuje Funia, Irena w grupie dziewcząt, Kasia z młodszymi dziećmi, siedzące pod domkiem dziewczyny. Jest to dzień odjazdu z kolonii, widać spakowane bagaże. Przed jednym z domków stoi grupa kobiet w białych fartuchach, na pierwszym planie siedzi kobieta, która przyciąga przed kamerę Irenę. Mężczyzna (pan Kazimierz, zaopatrzeniowiec), siedzący u stóp kobiet, podnosi wielki gar i pokazuje do kamery. Personel ośrodka stoi przed zaparkowanym autokarem. Kazimierz całuje Irenę w dłoń i usiłuje pocałować w policzek, ta uchyla się, później mężczyzna ściska i całuje jedną z kobiet. Przez okno autokaru widać siedzących wewnątrz pasażerów. Zdjęcia z odjeżdżającego autokaru, na pierwszym planie przeciwsłoneczne okulary przyczepione na przedniej szybie obok kierownicy. Ujęcie z autokaru, widać ośrodek wypoczynkowy, szosę z przekreśloną nazwą miejscowości Babice i jadący przed autokarem autobus. Dzień Wszystkich Świętych. Na Cmentarzu Bródnowskim przy grobie rodzinnym stoją Irena z córką Joasią i matką Zenoną Pruszkowską. Kasia siedzi na ławeczce. Na płycie stoją świeże kwiaty w kamiennej donicy, wieniec i płonące znicze. Wielkanoc. Zdjęcia plenerowe, Joasia, Kasia i Irena stoją w grupie ludzi przed kościołem św. Anny w Wilanowie. Młody ksiądz odmawia modlitwę. Widać stół zastawiony koszyczkami ze święconką. Kasia idzie, niosąc koszyczek. Irena idzie w towarzystwie znajomej, która również niesie w ręku koszyczek. Przed kościołem stoi grupa ludzi, obok przechodzi Irena z córkami. Krótkie ujęcie: mama z córkami na ulicy, Asia niesie koszyczek.

(PB)

słowa kluczowe Babice, kolonie letnie, młodzież, piesek, boisko do koszykówki, personel ośrodka, wygłupy, autokar, Warszawa, Cmentarz Bródnowski, grób, kwiaty, wieniec, znicze, Wielkanoc, kościół św. Anny w Wilanowie, święcenie pokarmów, ksiądz, kościół, koszyczek, święconka