Archiwum Rodziny Janczurów

autorzy/autorki Zbigniew Janczur; Wanda Janczur
miejsce USA
rok 1976

Film nakręcony podczas Operation Sail w Nowym Jorku w roku 1976. Międzynarodowy zlot żaglowców uświetnił obchody 200-lecia niepodległości USA. Wzięło w nim udział 16 żaglowców z całego świata, m.in. bardzo charakterystyczny AV Amerigo Vespucci, a także polski Dar Pomorza oraz ponad 100 mniejszych jachtów żaglowych. Film pokazuje ich paradę, żaglowce majestatycznie płyną otoczone mniejszymi jednostkami wodnymi, jachtami i łodziami motorowymi. Nad wodą unosi się sterowiec, a z portowego wybrzeża wszystko obserwują nowojorczycy i turyści.

słowa kluczowe USA, Stany Zjednoczone, niepodległość, rocznice, żaglowce, parada żaglowców, Operation Sail 1976, 200. rocznica uzyskania niepodległości przez USA, sterowiec, Nowy Jork, New York, NYC, miasto, metropolia, AV Amerigo Vespucci, Dar Pomorza, Operacja Żagiel